Choć reklamy pożyczek kuszą nas ze wszystkich stron, powinniśmy starać się podejmować decyzje o wszelkich zobowiązaniach finansowych odpowiedzialnie. Każdą pożyczkę będziemy musieli bowiem spłacić. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, że temu podołamy, lepiej jest zrezygnować.
Pożyczka gotówkowa może uratować nas w kryzysowej sytuacji, jednak jeżeli jest brana nieodpowiedzialnie może mam również przysporzyć wielu zmartwień. Decyzję o ubieganiu się o pożyczkę dobrze jest przemyśleć co najmniej kilka razy. Wypiszmy sobie na kartce wady i zalety takiego rozwiązania. Zastanówmy się także co się stanie, jeżeli nie pożyczymy pieniędzy. Jeżeli konsekwencje nie będą poważne, lepiej jest zrezygnować z podejmowania zobowiązań. Kiedy jesteśmy pewni, że pożyczka jest tym, czego potrzebujemy, poszukajmy najbardziej atrakcyjnych ofert. W tym celu musimy oszacować jakiej kwoty i na jaki czas potrzebujemy. Następnie sprawdźmy co oferują nam firmy pozabankowe. Nie kierujemy się jedynie ceną pożyczki. Równie istotne są koszty związane z odsetkami. Sprawdźmy też, czy dana pożyczka zawiera jakieś dodatkowe koszty. Jeżeli pierwszy raz decydujemy się na wzięcie pożyczki, mamy możliwość skorzystania z promocji dla nowych klientów. Wiele firm pożyczkowych stara się pozyskać nowych klientów oferując im pierwszą pożyczkę za darmo. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że pożyczka taka jest darmowa pod warunkiem, że spłacimy ją terminowo.
Kiedy aplikujemy o pożyczkę musimy zadeklarować jakiej ilości pieniędzy potrzebujemy, a także w jakim czasie deklarujemy ich spłatę. Te kwestie wymagają dokładnego przemyślenia. Pochopna decyzja może przysporzyć nam wiele stresu, może być również obciążająca dla naszego portfela.
Kiedy już mamy cel, który wart jest ubiegania się o dodatkowe fundusze, należy dokładnie oszacować ile pieniędzy potrzebujemy. Tej kwestii nie warto pomijać. Kwota, którą chcemy pożyczyć nie powinna być szacowana orientacyjne. Jeżeli nie przemyślimy dokładnie sumy jakiej potrzebujemy, prawdopodobnie pożyczymy więcej niż tego potrzebujemy. Warto jest zdawać sobie sprawę, że to zwiększy ostateczny koszt naszej pożyczki. Powinniśmy pożyczać odpowiedzialnie. Zróbmy więc wszystko, żeby pożyczka nie kosztowała nas więcej niż jest to naprawdę konieczne. Oprócz sumy jakiej potrzebujemy, w formularzu aplikacyjnym podajemy również czas, który będzie nam potrzebny na spłatę naszego zobowiązania. Tu także najlepszym rozwiązaniem są głębokie przemyślenia. Jeżeli zadeklarujemy zbyt krótki czas spłaty, może się zdarzyć, że będziemy mieli problemy w wywiązaniem się ze zobowiązanie w terminie. To z kolei będzie nas kosztowało wiele nerwów, narazi nas także na opłaty karne. Zbyt długi czas spłaty również nie jest dobrym rozwiązaniem. Pożyczka staje się wtedy znacznie droższa.
Firmy pożyczkowe pobierają prowizje. Sprawa ta jest teoretycznie oczywista, jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Kiedy decydujemy się na aplikacje o pożyczkę, nie zapominajmy o zapoznaniu się z regulaminem firmy pożyczkowej. Powinniśmy być pewni ile i za co płacimy.
Pożyczamy określoną ilość pieniędzy, jednak kwota jaką spłacamy jest wyższa. Do pożyczonej sumy pieniędzy musimy doliczyć koszty pożyczki. To co powinno nas interesować to prowizje dla firmy pożyczkowej. Każda firma zajmująca się udzielaniem pożyczek pobiera prowizje. W ten sposób zarabia. Wysokość prowizji powinna być pierwszą kwestią, którą się zainteresujemy. Jest oczywiste, że bardziej atrakcyjne są dla nas oferty z niższą prowizją. Nie poprzestawajmy jednak na sprawdzeniu prowizji. Pożyczka to także inne koszty. Jeżeli nie spłacimy swojego zobowiązania w terminie, zostaną nam naliczone odsetki, w efekcie suma, którą mamy do spłaty wzrasta. Powinniśmy koniecznie sprawdzić wysokość tych odsetek. Dobrze jest się zawczasu upewnić, czy do naszej pożyczki doliczane są jakieś koszty dodatkowe. Jednym z nich może być ubezpieczenie pożyczki. Niekiedy jest ono obowiązkowe, innym razem mamy możliwość z niego zrezygnować, co automatycznie zmniejszy koszty naszego zobowiązania. Powinniśmy przemyśleć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania. Ostateczna decyzja należy do nas.
Nie jest tajemnicą, że firmy pożyczkowe mają wymagania wobec klientów. Nie każdy może otrzymać pożyczkę. Firma wymaga weryfikacji klientów, w celu sprawdzenia, czy będą oni zdolni do spłaty zobowiązań finansowych. Pieniądze wypłacane są dopiero po pomyślnym przejściu etapu weryfikacji.
Jeżeli zależy nam na szybkiej pożyczce nie aplikujmy do firm pożyczkowych w ciemno. Upewnijmy się, że mamy szanse na otrzymanie pieniędzy. Kiedy znajdziemy pożyczkodawcę, którego oferta nas interesuje, powinniśmy zapoznać się z regulaminem dostępnym na jego stronie. Dowiemy się z niego, czy mamy szansę na otrzymanie pożyczki, a jeśli tak to na jakich warunkach. Wymagania poszczególnych firm pozabankowych mogą się nieco różnić, regułą są jednak ograniczenia dotyczące wieku. W przypadku większości pożyczkodawców z oferty pożyczkowej może skorzystać jedynie klient pełnoletni posiadający obywatelstwo polskie i stały dochód. Zazwyczaj wystarcza ukończenie osiemnastu lat, niektóre firmy życzą sobie, żeby ich klienci mieli ukończony dwudziesty rok życia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w niektórych firmach pozabankowych funkcjonuje również górna granica wieku, na przykład siedemdziesiąt lat. Firma pożyczkowa w pierwszej kolejności udziela pożyczek osobom, które posiadają stały dochód. Mile widziana jest umowa o pracę, w większości wypadków jednak akceptowane są również umowa zlecenie, czy umowa o dzieło.